Jdi na obsah Jdi na menu
 

ostružinka úvod

Přemýšlela jsem, čím bysme školu udělaly víc zajímavou. Hra bude fajn, ale tak nějak je to pořád na jedno brdo. Chtělo by to nějakou inovaci.Tak mě napadl takový projekt, který by se jmenoval Děti tvoří pohádku. Cílem by bylo v průběhu roku v rámci různých aktivit vyzdobit školkovou zahradu tak, aby byla pro děti zajímavá. A aby v ní bylo vidět, že se s dětmi pracuje.zapojila bych do toho i ty aktivity s hlínou, s přírodním materiálem, pocitový chodník, bylinkovou zahrádku apod., prostě maximálí využití. Důlržité je, aby se na tvorbě zahrady podílely hlavně ty děti. Mám i aktivity pr rodiče s dětmi na školkovou zahradu. celé tvoření bude vycházet z knihy Pohádky z lesa. Tyto pohádky jsou seřazeny v knize od jara do zimy, upravím je tak, aby odpovídaly školnímu roku, tedy od podzimu do léta. Pohádky popisují příhody víly Ostružinky a skřítka Javoříčka v průběhu celého roku, což je pro nás ideální. Texty jednotlivých příběhů bych ale nepoužila tak, že se dětem pouze přečtou. S každým textem se dá pracovat po stránce výtvarné, dramatické i hudební - náměty napíšu do každého měsíce. Na každý měsíc vyjdou a 2 -3 krátké pohádky.

V průběhu celého roku budou děti také vytvářet pohádkový ostrov dle instrukcí na internetu. Vzhledem k tomu, že se jedná o ostrov, lze tam volně zakopmonovat i případné námořnické prvky.

ostrov máme, je však pustý a prázdný, na takovém ostrově by nikdo žít nemohl.

na ostrově nakreslíme vodu, řeky jezera - povídání o vodě

na ostrově zasadíme stromy - povídání o stromech

na ostrově vytvoříme místa k bydlení - domečky z přírodního materiálu

každý si nakreslí svou vlastní pohádkovou postavičku a umístí ji na ostrov

vytvoříme moře okolo ostrova a také přístav - papírové lodičky

ostrov bude mít v závěru roku skutečnou vodu a bude krásnou dekorací pro zahradní slavnost

Celé se to v závěru roku ukončí pohádkovou zahradní slavností. Zahradní slavnost v září bych nedělala, ale v říjnu by se mohla udělat něco jako stezka odvahy v rámci haloweenu. taky si říkám, jestli nespojit slavnosti pro obě školky dohromady, jednak by sis tím ušetřila práci, reslovka by měla trochu inspiraci a navíc by na jednotlivá stanoviště v soutěžích bylo 2x tolik lidí.